BCS 738 pierwszy sezon

Obszar, który użytkuję zarówno pod tunelem jak i odsłonięty nie jest wielki niecałe 9 arów. Zakup wielkiego, używanego ciągnika mijał się z celem. Po pierwsze, nie ma się co oszukiwać, większość używek w moim budżecie (20k zł) wymagałaby generalnego remontu zarówno jednostki napędowej, osprzętu jak i samej blacharki. Dodatkowo taki BCS 738 powinna pracować o wiele częściej niż 2-3 razy w ciągu roku. Zdecydowałem się więc na zakup ciągnika jednoosiowego, który ma mi posłużyć głównie do orania i uprawy ziemi (glebogryzarka). Uznałem, że nowa maszyna spokojnie mi posłuży te kilkanaście lat (dbam o wszelkie sprzęty). Jeśli w przyszłości pojawi się uprawa większej ilości ziemi, to wówczas będziemy się martwić o odpowiedni do tego sprzęt.

Po przeszukaniu oferta na polskim rynku zdecydowałem się na ciągnik włoskiej firmy BCS wraz z silnikiem diesla KOHLER. Gleba na naszym polu jest bardzo ciężka, więc trzeba było poszukać maszyny o zdecydowanej mocy. Sprzęt, który poradzi sobie z ciężkimi skibami, ponieważ ziemia ta bardzo długo trzyma wilgoć. Więc do kół dmuchanych dołożono mi jeszcze obciążniki. Po prawie 10h orania widzę, że w niektórych miejscach BCS 738 idzie praktycznie sam, natomiast w niektórych muszę na prawdę mocno go pchać, żeby się nie zatrzymał. Oczywiście pewnie zmniejszenie głębokości orki z 15cm do 10cm pewnie by pomogło, jednak wolę trochę się wysilić i przeorać glebę głębiej, tym bardziej, że wraz ze skibą obracam sporą ilość kompostu i resztek pożniwnych kukurydzy. Chcę tu podkreślić, że w żadnym wypadku jednostce nie brakuje tutaj mocy, problem jest z przyczepnością dmuchanych kół – zaczynają boksować.

Problem z boksowaniem kół

Na szczęście w ofercie BCS ma kilka rozwiązań na problem – są to koła metalowe oraz zaawansowany zespół gąsienicowy. Oczywiście ta pierwsza opcja jest o wiele tańsza i póki jeszcze forma pozwala to skłaniam się ku niej. Koła można dociążyć posiadanymi już przeze mnie obciążnikami. Wydaje mi się, że taka konfiguracja poradzi sobie już elegancko z jesienną orką, bo to ona jest cięższa. Jesienią ziemia już nie obeschnie tak ładnie jak wiosną.

Ciągnik BCS 738 zakupiłem u oficjalnego dystrybutora marki BCS w Polsce sklep.agropartner.pl

bcs 738 kohler

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *