DJI Osmo Action 5 pro

Niedługo minie rok odkąd ruszyłem z produkcją rolek i shortów na poważnie. Zaczynałem od nakręcenia wszystkiego moim starym dobrym Huawei P20 pro. Szybko się jednak okazało, że przy bardziej dynamicznych scenach brak szerokokątnego obiektywu mocno ogranicza jego wykorzystanie. Więc dziś zaczynami temat nowego nabytku jakim jest DJI Osmo Action 5 pro.

Wstęp

Na początku wpisu od razu chcę to podkreślić, że ta recenzja będzie rozbudowywana i to co dziś napiszę nie musi być finalnym odczuciem po np roku użytkowania kamerki. Dodam również, że DJI w żaden sposób nie uczestniczy w tworzeniu tego wpisu, a kamerkę kupiłem z własnych pieniędzy.

Pierwsze wrażenie DJI Osmo Action 5 pro

Zdecydowałem się na zakup pakietu Adventure Combo bo wystarczy sobie przeliczyć o ile taniej wychodzi ten zestaw niż dokupywanie później selfie-sticka lub dodatkowej baterii. Jest to zdecydowanie bardziej uzasadnione ekonomiczne. Nie będę się rozpisywać co jest w zestawie, bo ten link na stronie producenta wyczerpuje temat: https://dji-ars.pl/product-pol-47198-Kamera-DJI-Osmo-Action-5-Pro-Adventure-Combo.html#Wzestawie

Kamerka przy pierwszym kontakcie wydaje się na prawdę malutka ale zgrabna, dobrze lezy w dłoniach. Wszystko jest fajnie zapakowane.

adventure combo pack

DJI Mimo – pierwsze schody

Wiedziałem, że najważniejsza rzecz na starcie to zaktualizowanie oprogramowania kamerki do najnowszej wersji. W tym celu po przeczytaniu instrukcji obsługi odpaliłem Google Play i wpisałem „DJI Mimo”. Jakie było moje zdziwienie, że tej aplikacji nie ma w oficjalnym sklepie Google.

W Huawei istnieje alternatywa dla Google Play, czyli Apps Gallery i tam ta aplikacja się znajduje. Jednak na drugim telefonie marki Samsung po prostu nie było możliwości instalacji tej apki poprzez Google Play. Aby więc zainstalować DJI Mimo musimy zeskanować kod QR z instrukcji obsługi i po prostu pobrać plik .apk ze strony producenta. Dodatkowo wówczas musimy zmienić ustawienia w Androidzie aby akceptować instalację aplikacji z nieznanych źródeł.

Trochę to dziwne i dla niektórych osób, może to być spora bariera w korzystaniu z tej kamerki. I doskonale to rozumiem. Ja większość swoich nagrań i tak będę upubliczniać na mediach społecznościowych, więc nie sprawia to mi jakoś dużego dyskomfortu. Aczkolwiek warto byłoby się zastanowić czy nie można na tym polu czegoś poprawić, bo nie bez powodu jest brak tej aplikacji w Google Play.

dji osmo action 5 pro krople wody

DJI Osmo Action 5 pro – jakość wideo

Jakość nagrań tej kamerki to na prawdę ogromne osiągnięcie. Trzeba chwilkę się z nią zapoznać i popracować, ale póki co wszystko jest intuicyjne i szybkie w zmianie. Jest jeszcze sporo opcji, które chcę przetestować. Jakość jest na tyle dobra, że obecnie zrezygnowałem nawet z 4K na rzecz Full HD 25fps. Takie nagrania zajmują mało miejsca, a ich jakość jest dla mnie w pełni satysfakcjonująca.

Najgorzej kamerka radzi sobie z niebem, które czasem potrafi mocno „zmęczyć” cyfrową obróbką, przez co widać sporo pikseli i cyfrowego ziarna. Algorytm kamerki chyba zbyt mocno chce wycisnąć więcej szczegółów z nieba. Choć głównie ma to miejsce, gdy zmienię kolory z 8bit na 10 bit.

Tryb nocny działa również bardzo dobrze i moim zdaniem to duży plus tego urządzenia. Szczególnie jeśli porównamy ten dostępny w GoPro Hero 13.

Stabilizacja

Jest to moja pierwsza kamerka sportowa i do tej pory używałem telefonu z szerokokątnym obiektywem. W Action 5 pro stabilizacja działa nieco inaczej. Pracuje ona najlepiej w ujęciach, gdzie obiekt poruszający się jest w środku kadru. RockSteady 3.0 radzi sobie świetnie z takimi ujęciami. Ujęcia są płynne i dynamiczne. Często nagrywam również ze statywu, więc opcja całkowitego wyłączenia stabilizacji bardzo mnie cieszy. Na prawdę nie ma tu do czego się przyczepić. Gdy zamontowałem kamerkę do gimbala to już całkowita bajka, sceny stabilne jakby było to nagrywane dronem.

Ekrany OLED

OLED’y rozszerzają krąg swojej popularności bardzo szybko. W najnowszej kamerce od DJI oba ekrany to również wyświetlacze zbudowane w tej technologii. Są mega jasne i szczegółowe, aż się zastanawiam, czy one potrzebują tyle detali. Ekran reaguje bardzo dobrze na wszelkie sterowanie kamerką. Przedni jest trochę mały, szczególnie jeśli ustawicie sobie widok 100% w przedniej kamerce. I szybka, którą brudzi każdy dotyk, to mnie trochę irytuje.

Bateria

Wielu recenzentów podkreśla, że w Action 5 Pro bateria jest świetna. Ja również się do nich zaliczam. Nic się nam tutaj nie grzeje, akumulator trzyma na prawdę długo. Dodatkowo box na 3 baterie jest na prawdę przydatny, szczególnie gdy przed nami cały dzień nagrywania.

Podsumowanie

Na ten moment to tyle, jeśli chodzi o moje odczucia. Będę się starał uzupełniać wpis o nowe przemyślenia i podkreślać kolejne odkryte wady i zalety kamerki DJI Osmo Action 5 pro. Jeśli macie jakieś pytania co do tego sprzętu, to śmiało zostawcie je w komentarzu.

Aktualizacja 02.04.2025r.

Spędziłem zeszły tydzień w cudownym Trójmieście. Oczywiście zabrałem ze sobą kamerkę DJI Action 5 pro, aby porządnie nią popracować. Nagrałem mnóstwo materiału, który powoli montuję sobie w domowym zaciszu. Chciałbym teraz w takim ogólnym opisie wspomnieć kilka rzeczy, który bardzo mi zaimponowały, ale też kilka, które sprawiały mi trudności podczas całego wypadu. Przede wszystkim fenomenalna bateria. Podczas całego dnia ani jeden raz nie zmieniałem baterii. Oczywiście wiele zależy od tego w jaki sposób pracuje się kamerką. Ja głownie wykonywałem krótkie ujęcia 30-60s w jakości 2.7K 25FPS. Oczywiście miałem cały czas ze sobą 2 pozostałe baterie, ale tak jak wspominałem nie było ani razu potrzeby wymiany źródła zasilania. Kolejnym ogromnym plusem, bez którego już sobie nie wyobrażam pracy z tą kamerką sportową to kijek. Myślę, że można to ująć w ten sposób, jeśli kamerka to dłoń, to ramię jest stickiem. Kijek rozbudowuje możliwości kreatywnych ujęć o setki procent.

Ustawienia poszczególnych trybów

Rzecz, która według mnie zasłużyła na osobny akapit jest przechodzenie między trybami oraz zarządzanie ich ustawieniami.

Przechodzenie między trybami w Osmo Action 5

Kamerka od DJI oferuje obecnie 5 trybów pracy:

  • Zdjęcia
  • Wideo
  • Nocne wideo
  • Super slow motion
  • Hyperlaps

Przełączanie urządzenia pomiędzy tymi trybami jest raczej proste i nie zdarzyło mi się mieć z tym jakichś większych problemów. Dodatkowo wyraźny ekran OLED, sprawia, że ikony wraz z tekstem są bardzo wyraźne. Z czasem oczywiście ma się już w pamięci kolejność trybów i przechodzi się między nimi w pamięci.

Ustawienia trybów

Bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie jedna bardzo ważna rzecz. Ustawienia poszczególnych trybów są niezależne. To oznacza tyle, że gdy w trybie wideo masz Standardowy widok ogniskowej oraz RockSteady+ to przełączając się na tryb Wideo Nocne będziesz tam miał zupełnie inne ustawienia, które dobrałeś używając trybu ostatnim razem.

Może to jest bardzo oczywiste dla doświadczonych użytkowników kamerek sportowych. Ja, jako ktoś, kto przeszedł ze smartphone’a na DJI Osmo Action 5 pro jest tym bardzo pozytywnie zaskoczony i bardzo się cieszę, że te ustawienia nie działają w sposób globalny. Szczególnie w zakresach czułości ISO jest to niezwykle pomocne. W trybie Wideo zależy mi czystym obrazie bez szumów, więc z reguły mam dobrany najniższy zakres czułości. Zaś w trybie Nocnym mam ten zakres o wiele szerszy bo zależy mi przede wszystkim na dobrze doświetlonym ujęciu.

DJI Osmo Action 5 można wsadzić wszędzie

Nasza kamerka może pojawić się w miejscach niedostępnych od razu dla operatora. Filmowanie dwójki dzieci, które szaleją po wielkim muzeum w Toruniu (https://mlynwiedzy.org.pl/) to wielkie wyzwanie i doskonały test dla właśnie takiego sprzętu. Gdy po pierwszym dniu w hotelu odpaliłem sobie kilka nagrań to byłem pod wrażeniem, jakie możliwości oferujemy tak niewielki sprzęt, zarówno pod kątem jakości obrazu jak i czy sto twórczym. W Centrum Nowoczesności jest taki statek dla dzieci, który moje pociechy pokochały i spędziły tam ładnych parę chwil. Wykonałem tam szereg ujęć, z różnych wysokości i perspektyw. Super sprawa, sceny są zróżnicowane i dynamiczne.

Czy DJI Osmo Action 5 robi dobre zdjęcia?

Podczas grzebania w sieci przed zakupem kamerki sportowej natykałem się na sporo krytyki co do zdjęć, jakie wykonuje najnowszy sprzęt od DJI. Muszę Wam jednak szczerze wyznać, że ja jestem zadowolony z jakości tych fotek. Oczywiście nie mamy tutaj poziomu lustrzanki czy dobrego aparatu w smartfonie. Jednak też nie ma tragedii i spokojnie da się nim uchwycić na prawdę ładne ujęcia. Oczywiście mówimy tutaj o optymalnych warunkach, czyli jest jasno, obiekt nie jest bardzo dynamiczny i jest w odpowiedniej odległości od obiektywu.

Powyżej i poniżej mamy przykład prostego kadru, z którym Action 5 pro bardzo dobrze sobie poradził jako aparat fotograficzny. Dobrze odwzorowane kolory, pomimo zachodzącego już słońca. Są to surowe obrazy zgrane bezpośrednio z kamerki z formacie JPG.

Myślę, że przełączanie między trybami Zdjęcia/Wideo jest na tyle wygodne, że nie musicie nawet zabierać telefonu aby wykonać kilka zdjęć podczas kręcenia klipów. Oczywiście wszystko zależy od tematyki i ujęć, jakie chcecie wykonać. Makro czy przerysowane ujęcia raczej nie wchodzą w grę, bo nie do tego została stworzona ta kamerka.

To jak sobie aparat radzi w ciemnych pomieszczeniach?

Ciemne pomieszczenie to prawdziwy koszmar dla każdej kamerki sportowej, w tym dla DJI Cosmo Action 5 pro. I chodź kamerka na prawdę świetnie filmuje w trudnych, ciemnych warunkach, to tutaj w przypadku zdjęć jest już na prawdę słabo. I nie piszę tego jako rozczarowania czy wielkiego minusa tego sprzętu. W pełni to akceptuję i nie mam z tym żadnego problemu. W przypadku filmowania byłem wręcz bardzo miło zaskoczony z jakości wykonywanych ujęć z tak malutkiego „pudełeczka”.

Podczas krótkiego postoju w gdańskiej Pułapce miał miejsce test trudnych warunków. Jak widać na poniższych zdjęciach, ciemne piwo wyszło w miarę ok. Ujęcie było wykonywane na ladzie, gdzie było sporo światła i kamerka całkiem nieźle sobie z tym poradziła. Jasne piwo wykonywane przy stoliku w na prawdę ciemnym kącie. Ekspozycja co prawdę w miarę poprawna, ale całość nie wygląda dobrze. Pierwszy plan jest nieostry, zapewne poprzez poruszenie.

Czego brakuje mi w DJI Osmo Action 5 pro?

Pracuję na co dzień z 5 urządzeniami do rejestracji obrazu. Tylko 1 z nich posiada uchylny ekran. Jest to lustrzanka Canon 60D. Bardzo sobie cenię ten uchylny ekran w tym aparacie i uważam, że to jego najlepsza cecha. I właśnie tego uchylnego ekranu często mi brakuje w tej sportowej kamerce od DJI.

Brak uchylnego ekranu

Bardzo lubię wykonywać ujęcia z perspektywy żaby i zbliżać się maksymalnie do podłoża po którym porusza się filmowany obiekt. Niestety często robię to trochę po ciemku, bo nie jestem w stanie dostrzec, czy obiekt mieści się w kadrze kamerki. Wówczas przełączam ujęcie na super szeroki kąt, co znów często sprawia, że obiekt jest za mały na ujęciu. Uchylny ekran mógłby tutaj na prawdę bardzo pomóc.

Zbyt ciężko działający przycisk nagrywania

Tutaj to jest bardzo ciekawa sprawa. Ponieważ ten przycisk na prawdę stawia spory opór (filmuję cały czas z obudową z zestawu Adventure Combo). Jednak podczas wypadu do Gdańska kilka razy zdarzyło mi się, że nagrywanie samo się włączyło, pomimo, że kamerka była schowana w kieszeni kurtki. Gdzie nie ma jakichkolwiek szans na taki ścisk aby ten guzik wcisnąć. Wielokrotnie już mi się zdarzyło, że przy pierwszym wciśnięciu przycisku nagrywanie w ogóle się nie rozpoczynało.

dji osmo action 5 recenzja

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *