Kiedy wysiewać nasiona papryk?

Wysiew nasion to bardzo ważny etap w hodowli chili. Wraz z namaczaniem nasion zaczynamy kolejny sezon hodowlany. Głównym aspektem, który determinuje czas wysiewu to wielkość uprawy. Jeśli planujesz hodować 4 doniczki papryk na balkonie, to tak na prawdę możesz kiełkować nasiona przez cały rok.

Jeśli jednak Twoja hodowla jest już nieco większa i Twoje papryki finalnie lądują w szklarni lub bezpośrednio w gruncie pod gołym niebie, to okres na wysiew jest nieco bardziej ograniczony. Ja z reguły zaczynam kiełkowanie nasion pod koniec Lutego. Zaczynam zawsze od odmian najbardziej ważnych, aby mieć czas na ewentualnie drugi wysiew, jeśli pierwszy okaże się klapą. Z reguły mam też kilka doniczek z krzakami, które wysiałem jesienią zeszłego sezonu, wiosną są one już sporych rozmiarów i po wysadzeniu w szklarni zaczną owocować w przeciągu miesiąca.
Najważniejsze to dobry start kiełkowania, do donic przenosimy najlepiej wykształcone kiełki, dlatego zawsze kiełkujmy 10-20% więcej nasion niż docelowo będzie roślin, to nam pozwoli na podwyższenie jakości posiadanych przez nas krzaków, a ostatecznie zbieranych papryk.


1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *