Zimowe warzywa – brukselka

Wiosną 2021 przygotowałem sporo rozsady brukselki. Wysiewając całe opakowanie nasion wschody były tak liczne, że ostatecznie wykorzystałem może 10% siewek, starałem się możliwie dużo rozdać, a reszta niestety poszła na straty.

Nasiona wysiałem na początku kwietnia do inspektu, który od początku był w tunelu foliowym, dodatkowo przykryty jeszcze folią. Wschody pojawiły się bardzo szybko i bardzo licznie. Musiałem stosować przerywkę.

W połowie Maja siewki z przynajmniej trzema liśćmi posadziłem do gruntu. Należy przede wszystkim dbać o stałe nawodnienie roślinek, szczególnie przez pierwszy miesiąc od posadzenia.

Ten rodzaj kapusty nie wymaga jakichś większych zabiegów pielęgnacyjnych. Największym wyzwaniem jest walka z 2 szkodnikami, które potrafią wyrządzić sporo strat.

Bielinek kapustnik

Gąsienice tego białego motyla potrafią wyrządzić spore straty w brukselce, ponieważ samice składają bardzo dużą ilość jaj na liściach, co ostatecznie skutkuje atakiem ogromnej ilości żarłocznych gąsienic. Jest wiele metod walki z tym szkodnikiem, bardzo skuteczne są wszelkie osłony mechaniczne w postaci gęstych siatek, które uniemożliwiają motylom złożenie jaj na roślinach. Można sobie na to pozwolić oczywiście w przypadku niewielkiej uprawy.

Jak w wielu sytuacjach, bardzo skuteczna jest po prostu prewencja w postaci stałej kontroli liści i usuwaniu złożonych jaj. Jaja są koloru żółtego i składa się je na spodniej części liści.

Nie sposób wyeliminować wszystkich larw, więc jak tylko zauważycie pojawienie się larw, warto usunąć cały liść z ich kolonią. Larwy bielinka są przysmakiem kur, więc jeśli je posiadacie, to jak najbardziej można im podrzucić te larwy.

gąsienica bielinka kapustnego foto
głowa gąsienicy bielinka kapustnego

Mączlik szklarniowy

Białe muszki fruwające przy każdym poruszeniu liśćmi brukselek to na 99% Mączlik szklarniowy. Występuje on nie tylko na warzywach kapustnych ale również na ogórkach, paprykach czy fasoli. W uprawie ekologicznej bardzo ciężko jest pozbyć się Mączlika. Jednak w przypadku brukselki nie wyrządza on większych szkód, szczególnie, gdy rośliny zostają na zimę w polu.

Zimowanie brukselki

Kapustę brukselską można zimować, spokojnie radzi sobie ze spadkiem temperatury nawet do -15°C. Należy jedynie oberwać późną jesienią dolne partie liści i w czasie zimowym obrywać i usuwać wszelkie liście, które obumierają.

uprawa dommowa brukselki
domowa uprawa brukselki

Zastosowanie brukselki

Brukselka daje specyficzny smak i aromat potrawom, w których jest wykorzystywana. Jednym on pasuje innym nie, kwestia osobistych preferencji. My ją lubimy bardzo i często gości ona na naszym stole w sezonie zimowym. Najczęściej małe kapustki lądują w zimowej warzywnej zupie zabielanej śmietaną. Wrzucamy tam również groch, fasolę, marchew i ziemniaki.

zimowa zupa warzywna z brukselką

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *