Wysiew nasion papryki zaczyna się dosyć wcześnie bo z reguły jest to Luty i Marzec. W naszym klimacie to oczywiste, że nasiona papryki nie kiełkują bezpośrednio w ziemi. I nie ma tu znaczenia rodzaj czy są to słodkie czy pikantne odmiany, większość zasad i zabiegów przy kiełkowaniu papryk jest taka sama dla obu linii. Dziś postaram się przedstawić Wam kilka moich wpadek, które pojawiają się nadal często podczas mojego kiełkowaniu kilkuset krzaczków papryki, głównie ostrych, jednak również słodkie odmiany potrafią napsuć sporo chilihead’owej krwi. Nie zapominajcie jednak, że nasza uprawa, pomimo, że jest większa, to nadal w pełni jest ona amatorska.
Zanim zaczniemy od razu odsyłam Was do naszego poradnika uprawy papryki, w którym jest mnóstwo informacji ogólnych o tej wspaniałej uprawie.
Zbyt niska temperatura. W pierwszych dniach po ułożeniu nasion na gazie spokojnie możecie w środku utrzymywać temperaturę w granicach 30°C Ja trzymam pojemniczki z nasionami na gazikach bezpośrednio na grzejniku, gdzie mam ustawione na termostacie 20°C. W sezonie 2023 nasiona Vilmorin papryka odmiany Soro przez pierwszy tydzień wypuściły jedynie 2 kiełki, reszta nasion wygląda na nadal zahibernowane. Przyczyną była właśnie zbyt niska temperatura, nasiona nie były na grzejniku. Po ustawieniu ich na grzejniku w ciągu 2 dni pojawiło się mnóstwo kiełków.
Zbyt niska wilgotność. W pierwszej fazie nasiona muszą mieć kontakt z dużą ilością wody. Niektórzy hodowcy wręcz namaczają nasiona przez pierwszą dobę. Jak jednak od razu wykładam je na bardzo mocno zwilżony wacik kosmetyczny i zamykam w szczelnym pudełku.
Słaba jakość nasion. Bardzo przyziemny i oczywisty powód, ale nawet nie zdajecie sobie sprawy jak wielu dostawców oferuje miernej jakości nasiona. Tutaj niestety nie można zrobić wiele. Nasiona papryki nie kiełkują jeśli zostały zbyt wcześnie zebrane lub nieodpowiednio wysuszone. Z niskiej jakości nasion nie powstanie super roślina zdolna wydać obfity plon dobrej jakości. Dlatego dbajcie o dobrych dostawców i wspierajcie ich co roku, kupując od nich nasiona. Możecie do nas napisać w tej sprawie, chętnie polecamy kilku sprawdzonych dostawców, z którymi współpracujemy od czasu do czasu.
Zainfekowane nasiona. Rozszerzenie trzeciej przyczyny. Najczęściej jest to szara pleśń. Przyczyną jest tu najczęściej niewystarczające wysuszenie nasion i przechowywanie ich w zbyt wilgotnych warunkach. Takie nasiona z reguły mają zdolność kiełkowania, jednak lepiej takie nasiona zutylizować. Poniżej fotografia ukazująca jak wygląda szara pleśń.
Użycie wody zawierającej zbyt dużą ilość chloru. Chlor wpływa co prawda głównie na rośliny w pełni rozwinięte, jednak często zawartość chloru w wodzie kranowej jest na tyle duża, że ogranicza to rozwój kiełkowania nasion papryczek. Unikniemy tego, gdy wodę pozostawimy do odstania przynajmniej przez 24h, a jeszcze lepiej jeśli wodę zagotujemy.
Dodaj komentarz