Dlaczego warto obrywać pierwsze kwiatki papryce?

Wielu początkujących amatorów uprawy chili z przeznaczeniem jej czy to na ostre sosy czy też na bezpośrednią konsumpcję, zadaje pytanie dlaczego warto obrywać pierwsze kwiaty młodej papryczki? Jest kilka korzyści płynących z tego zabiegu, o których w poniższym wpisie chciałbym krótko opisać. Są też pewne minusy tej metody, o której w końcowej części wpisu.

Opóźnienie wejścia w fazę owocowania i system korzeniowy

To jeden z największych plusów obrywania pąków kwiatowych. Każdy krzak chili chce jak najszybciej zawiązać i wykształcić owoce, aby zagwarantować sobie wydanie nasion. Niestety często roślina nie jest jeszcze w pełni dobrze ukorzeniona, a co za tym idzie pobieranie składników odżywczych z gleby jest w sporym stopniu ograniczone. Dzięki obrywaniu przez około 2-3 tygodni kwiatów, dajemy czas roślinie na wytworzenie bardziej rozległego systemu korzeniowego oraz masy zielonej, która na tym etapie jest niezwykle istotna (fotosynteza). Po tym okresie roślina przystąpi do wytwarzania nowych kwiatów ze zdwojoną siłą. Oczywiście zdrowy krzak sam jest w stanie zrzucić kwiaty, jeśli jeszcze nie jest gotowy na zawiązywanie owoców (częsty problem u początkujących) jednak często zajmuje to trochę czasu, podczas którego pewna część wigoru rośliny zostaje zużyta i utracona.

Dlaczego nie warto obrywać kwiatów?

Wpis jest bardzo neutralny jeśli chodzi o to zagadnienie. Każdy powinien sam dokonać wyboru i zdecydować co według niego jest lepsze. Dużym plusem nieingerowania w kwitnienia naszych papryk jest fakt, że okres owocowania się wydłuża, co zmniejsza obciążenie rośliny. W obu metodach plon prawdopodobnie będzie podobny, jednak dzięki szybszemu wejściu w owocowanie, z co prawdą mniejszą ilością owoców, roślina zostanie mniej osłabiona, dzięki temu też owocuje mniej obficie ale regularnie.

Podsumowanie

Jak widać sporo zależy tak na prawdę od tego jakimi ogrodnikami jesteście. Jeśli macie możliwość doglądania krzaczków codziennie, to nie musicie się bawić w jakiekolwiek obrywanie pąków. Jeśli jednak bliżej Wam do weekendowego ogrodnika, to przemyślcie, czy nie warto jednak obrywać kwiatki każdej soboty na początku kwitnienia. Wówczas plon będzie bardziej skumulowany terminowo, co będzie dużo wygodniejsze, jeśli krucho u Was z czasem.

 

 

 

 


3 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *