Nasiona ostrych papryczek 2025 – wysiew

Pierwszy tydzień lutego to idealny czas na rozpoczęcie nowego sezonu uprawy ostrych papryczek na naszej farmie. Nasiona ostrych papryczek potrafią kiełkować różnie. Od superszybkich (Jalapeno) do na prawdę wolnych (Trinidad scorpion). W tym roku postaram się publikować więcej materiałów na naszym blogu z przygotowań sadzonek jak i samego sezonu 2025. Jako niewielki producent ostrych sosów każdy sezon jest dla nas zupełnie inny i wyjątkowy. I nie jest to jakaś górnolotna fraza. Bo mówię tutaj o rzeczach przyjemnych jak i negatywnych. Zatem czego można się spodziewać w sezonie 2025? Oczywiście wszystkiego! Zapraszam dziś do wpisu z przygotowania nasionek chili do kiełkowania.

Odmiany chili uprawiane w 2025

Być może wiecie, że nie wysiewamy zbyt dużego wachlarza odmian w naszych tunelach. Raczej staramy się szukać odmian, które dobrze u nas rosną i w nich specjalizować się. Bazujemy głównie na trzech odmianach, które wysiewamy nieprzerwanie od 2018 roku. Są to:

Te trzy odmiany stanowią naszą specjalność i póki co udaje nam się dobrze prowadzić ich uprawę, a także jakość pozyskiwanych z nich nasion do zasiewu w kolejnym sezonie.

Świeżo zebrane Jalapeno w sezonie 2024
pozyskać nasiona ostrych papryczek
Świeżo wyłuskane nasiona ostrych papryczek na zwilżonym gaziku – odmiana Cajun belle

    Jak przygotowujemy nasiona ostrych papryczek do kiełkowania?

    Od wielu już lat stosujemy sprawdzoną dla nas metodę kiełkowania nasion chili. W największym skrócie nasiona ostrych papryczek umieszczamy na zwilżonym waciku kosmetycznym w pudełku z tworzywa sztucznego ( u nas zwykłe pojemniki z IKEA).

    Wybierając waciki upewnijcie się, że nie są one nasączone jakimikolwiek dodatkami, powinny być również w 100% wykonane z bawełny. Waciki nasączamy przegotowaną letnią wodą. Na tym etapie bardzo ważna jest czystość wszystkich powierzchni, które będą towarzyszyć naszym nasionkom przez najbliższe dni. Dlatego też czyszczę pojemniki wacikiem nasączonym spirytusem, aby zabić ewentualnego patogeny.

    Od kilku sezonów nasiona przechowuję w całość z łożyskiem (to biała tkanka przy nasionach) aż do momentu przeniesienia do kiełkowania. To bardzo wygodna i oszczędzająca czas technika, choć nie jest idealna, to póki co stosuję ją również i w tym sezonie.

    Waciki nasączone letnią wodą, gotowe na umieszczenie na nich nasion

    Jakość nasion kluczowa

    Podczas wysiewu odmiany Cajun belle zwróciliśmy uwagę jak poszczególne owoce mogą dawać zupełnie inną jakość nasion. Na zdjęciu po lewej mamy papryczkę A, a po prawej papryczkę B. Nasiona z owocu A posiadają bardzo dużo ciemnych nasion, które nazywamy „płaskimi”. Takie nasiona na 100% nie wykiełkują i należy je usunąć z puli nasion do wysiewu.

    Teraz rzućmy okiem na nasiona z papryczki B. Płaskie nasiona praktycznie nie występują. Tutaj potencjał kiełkowania jest o wiele wyższy niż w A. Wspominam o tym w oparciu o wykorzystywanie własnych nasion. W kupionych nasionach, od profesjonalnego producenta, sytuacja jak z owocem A nie powinna mieć miejsca. Jednak gdy używamy własnego materiału siewnego warto przyjrzeć się mu bliżej. Piękny owoc jesienią nie zawsze jest gwarantem równie pięknych nasion kilka miesięcy później.

    Porównanie jakości nasion odmiany Cajun belle z 2 różnych owoców

    Dlaczego nie wolno zostawiać płaskich nasion?

    Takie nasiona, do których nie powróciło życie to łatwa pożywka dla pleśni i innych patogenów. To właśnie na nich namnażają się wszelkie zagrożenia dla pozostałych nasionek. Dlatego trzeba minimalizować ryzyko wystąpienia problemów jeszcze przed namoczeniem nasion na waciku kosmetycznym.

    siewki ostrych papryczek
    Umieszczone nasiona w ziemi po kilku dniach powrócą jako malutkie siewki
    szara pleśń papryce
    Porażone pleśnią nasiona

    Warunki do kiełkowania nasion chili

    Ostre papryczki pochodzą z tropikalnych rejonów świata, więc takie też warunki musimy im zapewnić podczas kiełkowania. Wówczas kiełki pojawią się szybko, co zawsze zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów.

    kiełkowanie nasion chili
    Gotowe do kiełkowania nasiona odmiany Cajun belle
    Nasiona ostrych papryczek
    Górę szczelnie zamykamy, pamiętając o codziennym wietrzeniu nasion

    Temperatura

    • Idealna: 25–30°C
    • Minimalna: 20°C (kiełkowanie może być bardzo powolne)
    • Maksymalna: 35°C (powyżej może dojść do uszkodzenia nasion)

    Wilgotność

    • Wysoka wilgotność (80–90%) wspomaga kiełkowanie.
    • Podłoże powinno być wilgotne, ale nie mokre, aby uniknąć pleśni i gnicia nasion.
    • Można przykryć pojemnik folią spożywczą lub plastikową pokrywką, aby utrzymać wilgotność.

    Nasiona ostrych papryczek – dostęp do tlenu

    • Ważna jest dobra cyrkulacja powietrza – warto robić codzienne wietrzenie, jeśli nasiona są w pojemniku zamkniętym.

    Światło

    • Do samego kiełkowania nie jest konieczne (nasiona mogą kiełkować w ciemności).
    • Po wykiełkowaniu siewki wymagają silnego światła (min. 12–16h dziennie, najlepiej LED Grow lub naturalne światło przy oknie południowym).

    Warto zwrócić przede wszystkim na zapewnienie dostępu do tlenu, który jest kluczowym składnikiem do pobudzenia kiełkowania nasion. Pamiętajcie, by nie dmuchać na nasiona ostrych papryczek po otwarciu pojemnika, wystarczy jak wykonacie kilkukrotnie ruch góra-dół otwartym pojemnikiem.

    kiełkowanie nasion chili
    Pojemniczki z różnymi odmianami ostrych papryczek w pojemnikach na kaloryferze

    Nasiona ostrych papryczek – pierwsze kiełki

    Jeśli mieliśmy dużo szczęścia, dobre nasiona i zachowane optymalne do kiełkowania to po kilku-, kilkunastu dniach pojawią nam się pierwsze kiełki. Wówczas na bieżąco przenoszę nasiona z kiełkami do multidoniczek i zakopuję kiełkiem do dołu na głębokości około 10 mm.

    Carolina reaper kiełkowanie Nasiona ostrych papryczek
    Kiełkujące nasiono Carolina reaper

    Kiełkowanie nasion na wacikach

    Cieszę się, że udało mi się opisać dosyć obszernie naszą technikę kiełkowania nasion. Wydaje mi się, że technika kiełkowania na wacikach sprawdza się bardzo dobrze, mogę ją polecić każdemu, nawet początkującym. Pamiętajcie, że tak samo można kiełkować nasiona słodkich odmian papryki. Sekcja komentarzy pozostaje do Waszej dyspozycji, jeśli macie jakieś pytania to śmiało je zadawajcie, odpowiem na wszystkie.

    Polecam również nasz Poradnik uprawy chili w domu, gdzie opisane są pozostałe etapy przygotowania rozsady i uprawy ostrych papryczek.


    2 Komentarze

    • Bardzo ciekawe informacje. Nie wiedziałem wcześniej po konieczności usuwania płaskich nasionek – może dlatego, że u mnie na piecu paroma ostatnimi razami wszystkie wykiełkowały 🙂

      • Dzięki 🙂 To nie jest konieczność, gdy masz bardzo wysokiej jakości materiał siewny 😉 Ale tak jak pisałem, czasem wydaje się, że papryka jest cudowna, a potem jak w lutym wyciągasz z niej nasiona okazuje się, że tak różowo nie jest. Wtedy lepiej usunąć od razu płaskie nasiona, żeby nie prosić się o kłopoty. Widać, masz materiał siewny najwyższej jakości 😀

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *