Sezon 2022 powoli rusza

Bardzo ciepła druga połowa Marca ujawniła pierwsze oznaki wiosny w ogrodzie i tunelu. Sałaty, które wysiałem jesienią już wzeszły i zaczynają coraz szybciej rosnąć. Przezimowana rukola już kwitnie ale na dolnych warstwach jest jeszcze sporo liści, które bezpośrednio po zimie smakują wspaniale. Te kilka roślin wyda na na tyle dużo nasion, że powinno mi starczyć do późnej jesieni. O ile tylko zdołam co 2 tygodnie wysiewać kolejne partie rukoli.

sałata masłowa
kwitnąca rukola

Jagoda kamczacka (Duet, Wojtek, Atut)

W tym roku zrobiłem sporo nasadzeń Jagody kamczackiej (odmiany Jacek, Atut i Duet). Jest to moje pierwsze zetknięcie się z tą jagodą, która podobno jest bezproblemowa w uprawie i potrafi znieść na prawdę trudne warunki zimowe. Ważnym jest jednak aby sadzić kilka odmian obok siebie, wówczas zapylenie kwiatów odbywa się wydajniej, co bezpośrednio przekłada się na ilość owoców. W marketach znalazłem tylko sadzonki odmiany Duet, jednak w internecie, w wyspecjalizowanych szkółkach bez problemu są dostępne jeszcze inne odmiany.

jagoda kamczacka wojtek

Ananas berżenicki i Antonówka

stare odmiany owoców

Oczywiście nadal rozwijam mój sad i w tym roku ponownie podjąłem próby szczepienia kolejnych ciekawych i smacznych odmian, które znajduję w okolicy. Mam jednak kilka gatunków, które bardzo chciałbym spróbować i powoli pojedyncze egzemplarze takich drzewek staram się nabywać. W tym roku padło na Ananas Berżenicki i Antonówkę. Mam nadzieję, że drzewka przyjmą się i będą dobrze rosły w swoim miejscu.

Czosnek 2022

W zeszłym sezonie czosnek w całości sadziłem dopiero przed wiosną, w okolicach Lutego. Zbiór był całkiem w porządku, choć główki mogłoby być trochę większe. Więc tym razem posadziłem czosnek już w Listopadzie. Dodatkowo podczas zbioru musiałem kilka główek pominąć i one już pod koniec stycznie zaczęły kiełkować. Wykopałem więc je ostrożnie, rozdzielając pojedyncze ząbki, które pięknie się już ukorzeniły i rozsadziłem po ogrodzie. Ciekaw jestem czy będzie jakaś różnica w wielkości końcowej główki.

sadzenie czosnku w główkach
ekologiczna uprawa czosnku

Bób 2022

sadzenie bobu

A z pierwszych wysiewów, jakie można wykonać już końcem Marca to bób i groch. Więc pierwszą partię tych warzyw już wysiałem. Bób w 2021 udał mi się bardzo dobrze, więc w 2022 planuję posadzić go trochę więcej, również zachowują odstęp czasowy.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *